Publicerad:

Örebro Volley öppnade med dubbla segrar

Örebro Volley rivstartade årets elitserie med dubbelhelg som slutade med dubbelseger. Först den viktiga 3-1 segern på bortaplan mot RIG Falköping och sedan klara 3-0 i hemmapremiären mot IKSU.

Hemmamatch_241006

Seriepremiär motståndarna RIG Falköping hade inlett elitserien med två segrar och var i en tidig serieledning. Hemmalaget startade också bäst och satte en rejäl press på Örebro Volley från start. Örebro Volley fick ett tidigt avbräck när centern Elma Olofsson landade olyckligt och fick en känning i sitt ena knä och vilades resten av matchen. Vänsterspikern Ida Larsson fick snabbt ikläda sig en ovan roll som center och kanske var det hennes tidiga ”takblock” som tände Örebro Volley för underläge 3-8 vändes sakta men säkert och vid 21-20 var Örebro Volley förbi och sedan kunde man säkra setet vid 25-22.

Andra setet var jämnt från start och båda lagen följdes åt under större delen av setet. Men setslutet hörde till hemmalaget för Örebro Volley har matchens sämsta period i sista delen av setet och flera egna misstag och bra anfall av hemmalaget medförde att RIG ganska enkelt vann med 25-18.

Till tredje setet gjorde Örebro Volley några förändringar och in på kanterna kommer Sabrina Phinizy och Iryna Bielova. En annan stor skillnad var att Örebro Volley började hitta mer rätt i sin servetaktik (totalt fem serveess i tredje set) och därmed kunde man bygga en större press på RIG Falköping. Örebro Volley skär också ner rejält på misstagen och kan dra ifrån i stort sett hela setet och vinna med 25-20.

I fjärde set fick Örebro Volley betydligt bättre ordning och spets i sitt anfallsspel. Totalt 13 anfallspoäng i fjärde set och RIG Falköping kan inte hänga med och setet vinns enkelt med 25-15 och därmed matchen med 3-1.

Till matchens MVP i Örebro Volley valdes liberon Catarina ”Nina” Cooper som bildade en säker ryggrad i Örebro Volleys baklinje. Poängbäst i Örebro Volley var finskan Hilkka Hujanen med 16 poäng (12 anfall, 1 block och 3 serveäss). Plus också till Maja Hedén som förtjänstfullt fick rycka in som center i segermatchen.

På söndagen var det första chansen för hemmapubliken att se årets nya upplaga av Örebro Volley och de gick inte hem besvikna. Det var nämligen ett mycket fokuserat gäng tjejer som gjorde processen kort med gästande IKSU. Ett IKSU som dagen innan tagit en stabil 3-1 seger mot Lindesberg. Men spänningen uteblev denna dag då Örebro Volley stängde ner IKSU´s anfallsspel och höll nere sina egna misstag genom i stort sett hela matchen.

Första set var jämnast spelmässigt men på poängtavlan stod det ändå 25-13 efter 20 minuters spel. IKSU spelar visserligen snålt men Örebro Volley genom främst en glödhet Iryna Bielova hade hela tiden ett stort övertag i anfall. IKSU gör endast 7 egna poäng och har svårt att få stopp på Örebro Volley.

I andra set så kunde Örebro Volley fortsätta sätta press på IKSU och trots (eller tack vare) flera byten så visade inte hemmalaget några tecken på att mattas. Passaren Agnes Hellvig får göra debut i Idrottshuset och fördelar passningar väl och satte in många bra servar. Även inhoppande Sabrina Phinizy tar för sig och setet vinns enkelt med 25-14.

Inte heller det tredje setet innehåller spänning utan istället kan Örebro Volley öka pressen från servelinjen och ledda av en handfull super-servar av Sabrina så drar Örebro Volley ifrån och skulle det inte vara för några anfallsmissar mot setslutet så hade nog siffrorna varit större än 25-14.

Till matchens MVP valdes Iryna Bielova som visade att hon trivs i Idrottshuset. 16 poäng totalt (13 anfall och 3 block) och många bra tunga hoppservar. Plus också till debutanterna Agnes Hellvig och liberon Maya Persson som båda gjorde bra första insatser i Idrottshuset.

Redan nästa helg spelar Örebro Volley hemmamatch igen när Göteborg VBK kommer på besök under lördagen med matchstart 15:00.

RIG Falköping – Örebro Volley 1-3 (22-25, 25-18, 20-25, 15-25)
Poängbäst: Hilkka Hujanen 16 p och Jonna Nilsson och Kerstin Wolf-Watz båda 11 p.

Örebro Volley – IKSU 3-0 (25-13, 25-14, 25-14)
Poängbäst: Iryna Bielova 16 p och Ida Larsson och Sabrina Phinizy båda 9 p.

- Vi var beredda på att årets upplaga av RIG är bra. Vi fick bra ordning på deras tuffa servar vilket var en nyckel samt att vi lyckades bromsa deras anfall i andra halvan av matchen. Ingen topprestation totalt sett men bra att vi kan komma över den tuffa starten och spela bra volleyboll i andra halvan av matchen.

- Skönt att få till en bra insats dagen efter match. Vi gör det riktigt bra idag med fullt fokus och riktigt bra utdelning i block och försvar. IKSU tar bara 6-3-3 anfallspoäng i matchen vilket visar på hur tighta vi var när de hade anfall.

Head Coach Jonas Håård

Etiketter

Fler nyheter