Publicerad:

Maja Hedén förlänger och byter roll efter 5 säsonger med Örebro Volley

Örebro Volley har förlängt med trotjänaren Maja Hedén. Den 24-åriga tidigare spikern är därmed klar för sin sjätte säsong, men kommer att gå in i den i en ny roll och det som libero.

Maja Hedén kom till Örebro Volley säsongen 2020-21 och har spelat servemottagande spiker. Under säsongen 2024-25 fick hon en större roll och startade flera matcher framförallt under hösten. Hon fick också i två omgångar ikläda sig rollen som center och var startande center i de tre kvartsfinalerna där Örebro Volley vann mot Sollentuna.

- Jag ser verkligen fram emot en till säsong med Örebro Volley, det här gången i en helt ny roll som libero. Det ska bli spännande att ta nya steg med laget & fortsätta resan mot våra mål tillsammans, säger Maja Hedén.

När statistiken summerades efter säsongen var återigen Maja en av lagets främsta servemottagare. Det är en av anledningar att hon får en ny roll som libero.

Under kontrakt 2025/26

Agnes Hellvig, passare 2025/26
Mia Schafer (USA), passare (NY) 2025/26
Iryna Bielova (UKR), spiker 2025/26
Martha Edlund, spiker (NY) 2025/26
Sabrina Phinizy, spiker 2025/26
Ida Larsson, spiker 2025/26
Kerstin Wolf-Watz, spiker 2025/26
Elma Olofsson, center 2025/26
Elsa Arrestad, center 2025/26
Jessica Drapalski (BRA), center (NY) 2025/26
Maya Persson, libero 2025/26
Maja Hedén, libero 2025/26

Förluster:

Catarina Cooper – Engelholms VS
Morgan Geddes - VBC Cheseaux (SUI)
Sofia Andersson – Utan kontrakt / Rehab rygg

- Maja är den ultimata lagspelaren och jag är superglad att hon förlängt med Örebro Volley. Efter en karriär som servemottagande spiker så blir det en ny utmaning för henne när hon nu tar plats som libero. Hon har definitivt tillräckligt bra servemottagning för rollen och jag är övertygad att hon kan fortsätta att utvecklas i den nya rollen.

Head Coach Jonas Håård

Etiketter

Fler nyheter