Än är säsongen inte över men redan nu har Örebro Volley gjort klart att det blir ytterligare minst två år med huvudtränare Jonas Svantesson.

Det har varit klubbens ambition att se en mer långsiktig lösning med Jonas Svantesson som huvudtränare. Svante, som han oftast kallas, har med sin bakgrund som mångårig tränare i elitserien på herrsidan, samt sina många år med svenska damlandslaget, en spännande träningsfilosofi som tjejerna verkligen uppskattat den här säsongen. Det är högt tempo, intensivt och samtidigt bra balanserat utifrån var laget är i dagsform och utvecklingskurva.

Laget är mitt uppe i SM-finalspelet och ska fokusera på det. Samtidigt är det viktigt att vi tidigt kan kommunicera att Svante stannar i Örebro ytterligare ett par år

menar klubbens ordförande Olle Anfelt, i en kort kommentar.

/klubben

Bild: Joakim Hjortsberg, Frilansfotograferna